Aukční tance na Novotného lávce

17. 6. 2015 20:31
Proměnlivost počasí v tomto období někdy neumožní NAR marketingu tuto akci realizovat. Letos (11.6.) to vyšlo. Novotného lávka je skvělé prostředí pro propagační akce tohoto typu.
Kolem vás pluje Vltava, kterou překrajuje 2. nejstarší kamenný most u nás a zrak vám neustále stoupá k obzoru, kde se vypíná největší hradní komplex na světě, z čehož následně také vznikl tzv. komplex berlínský i kremelský.

Jana Vrbová z centrálního nákupu  AGF vtipkovala, že jsou dnes pod daleko větší kontrolou, něž před angažováním se majitele na politické scéně. I jejich dodavatelé se dožadují poměrně velké transparentnosti. Nic tedy neskrývají, moc netaktizují. Dodavatelé v aukcích vidí jak nejlepší ceny, tak i pořadí. Renata Nývltová, Wikov prosazuje menší otevřenost, či větší kreativitu nákupčích a přidala srovnání s osobním vyjednáváním, kdy dodavatelé rovněž nemají všechny informace ve svých rukách.

Něco podobného platí i pro případy užití holandských aukcí.
Takový systém nesmí aukci ukončit po prvním příhozu, ale nechat dohrát i zbylé hráče, čímž se nastaví jejich mez pro vyjednávání, resp. jejich konkurenceschopnost, s kterou lze dále pracovat.

Bronislav Neubauer z Reifky upozornil na vyčerpání se aukčního principu, prostě po letech stlačování cen, nemáte kam sáhnout - jedině pak třeba do rozkrytí ceny. Bylo velmi užitečné slyšet, že se nebojí vyjednávat i v takovém oboru jako je ICT. Neb je to vlastně jejich "technologická výrobní linka" a dodavatelé zde umí postavit řadu bariér proti vstupu nového konkurenta. B. Neubauer říká, že zde musíte být pevni, i kdyby jste to měli dělat léta. Do aukcí promítají handicapy, migrační náklady i náklady interní, které umí být i v milionech.
CLR = "Aukce na živo"; 5 zasedaček, 5 dodavatelů a mezi nimi pošťák: sebere ceny, vyhodnotí a donese nové. Takhle to znám ze Svitu pod Tatrami, pošťáka dělal přímo generál. V Reifce se končí někdy i ve 4 ráno.

Matyáš Vacek, projektový manažer, poukázal na obtížnosti při řízení změny. Měl jeden slide - brainstormingovou mapu s tak malým popisem, že by si to zasloužilo nějaké zoomování. Svou výřečností a přirozeností vše vynahradil. Podal úžasný pohled na vymýšleče rizik, která mu pokaždé zasílali při pokusu implementovat aukce. "Předtím smlouvali 14 dní, teď to vybaví za 2", říká a přidává: "dnes je situace taková, že by chtěli čip do hlavy, aby systém reagoval už jen na jejich pomyšlení".

Jaroslava Menclová prozradila, že v RWE testují nové aukční typy. Určitě bude zajímavé srovnání stejného období, stejného regionu za stejných objemů - která vyjde lépe. Výzkumy Vernona Smithe (experimentální ekonom, nobelovka 2002), dospěly v této oblasti ke zjištění, že klasické ERA a Vickreyho přináší nejlepší výsledky, Holandské naopak.

Nejlepší nakonec: Andrzej Kulbinský, je trenér trenérů, učí narovské trenéry jak na to. Podal zevrubný přehled o aukčních typech a jejich použití. Je to téma na celý den. Musel to zvládnou za půl hodiny a to se asi dalších 5 řečníků ucházelo o jeho slovo. Křehká Ivanka Petříková mohla, ale Pepa se ptal blbosti. Andrzeji vydrž!
S MK jsme se dohodli, že nebude-me machrovat a skočíme na kafe.
Dík za pozvání!

3. Procurement fórum

17. 6. 2015 12:36
Na třetí setkání nákupčích organizované společností Blue Event přijalo pozvání přes 200 účastníků. Sedělo se i na ochozech.

Kulturu firem severní polokoule popsala Ingrid Tocháčková  - velmi mile a lidsky.
Výběrová řízení v Siemens na složité komponenty e-aukcí a kam se ubírá Německo v elektronizaci byly velmi výživné přednesy druhého bloku.
Panelová diskuse s RWE, ČEZ, Linetu a Mediaservisu odpoledne, nenechala usnout dokonce ani mého konferenčního souseda, který měl těžkou noc a perný den.

Reportáž zde: http://www.znalostninakup.cz/zavrseni-konferencni-sezony-201415/
JZ

 

Koho dnes ohrožuje Svoboda ... a kdo NEN

27. 1. 2015 10:35
Konference eBF 2014 probíhala až na poddimenzovanou kapacitu sálů velmi poklidně. Government sekce nabízela řadu zajímavých témat i řečníků. Sál Budapešť, ve kterém jsem strávil většinu konferenčního času, nezklamal.
Kateřina Koláčková, ač nesouhlasím s jejími doporučeními, jak pracovat s kritérii ve VZ, přednesla věcný příspěvek k tématu zadávací dokumentace VZ. Jan Havlík, nejlepší nákupčí z Vysočiny, určitě zaplašil obavy z užívání aukčního hodnocení stavebních dodavatelů a zrovna tak Alena Vačkářová, nejlepší nákupčí na Hané, mluvila o claimovém managementu, tedy o tom, že město musí mít kvalifikovaný technický tým, aby mohl být dodavatelům nejen odborným partnerem ale i oponentem.
Slovenští přednášející byli rovněž skvělí, ale s omluvou je opomenu, neb celé toto psaní je o jednom příspěvku, řekněme spíš řečníkovi, který rozpoutal vášeň.

„Byl jsem dlouho pryč“?

Podtitulek vypůjčen ze slovenského názvu knihy Kena Keseyho: One Flew over the Cuckoo´s Nest (překlad z roku 1980), používám vždy, když mne něco velmi zaskočí.
Letos jsem vynechal Velkou říjnovou konferenci k VZ v Praze, že stejně se ve stojatých vodách MMR nic neděje a konference Otidea jsou teď spíš něco jako „Ples v Opeře“. Na této listopadové v Ostravě jsem byl svědkem něčeho, co na konferencích nebývá často viděno a slyšeno.
Jinak zcela standardní systematický a chronologický přednes Jiřího Svobody (MMR) k plnění plánu elektronizace v ČR byl výjimečný tím, že v něm zazněla informace o ministerském pozastavení projektu „Národního elektronického nástroje“ (NEN). Informace to byla několik dní stará a překvapující.
K tématu proběhla velmi napjatá diskuse. Tvrdá připravená a koordinovaná kritika projektu NEN přišla ze strany dvou největších provozovatelů e-tržišť. Svého "chlebodárce" vůbec nešetřili. (Ti dokonce vytvořili projekt NENEN.cz, který poukazuje na nedodržení termínů, neefektivitu a předražení projektu.)
Vehemence útoků byla zarážející. Přihlížející moderátoři nebyli na takovou situaci vůbec připraveni. Nikdo v sále na toto připraven nebyl!  Napadlo by někoho, že společnosti, které zvítězily v projektu nových e-tržišť a které do dvou let obchodně srazily na kolena (počtem zakázek) své 3 další soky (vybrané provozovatele e-tržišť), budou chtít další oběti, že se takto do ministerských pustí? Cítí společnosti, které o  NIPEZ vědí nejvíc i to že NEN prostě jednoho dne bude, podpořeny ministerským vetem nad NENem, že teď je ta pravá příležitost si rozdělit trh elektronizace VZ zcela? Anebo nás chtějí chránit před předraženým a nedobrým řešením?

Střelci co střílí od pasu?

Vždy jsem kritizoval promrhané prostředky ve VZ. Dávat sta milióny za systémy, které privát má za jednotky milionů je nepochybně pochybné! Zde NENENi mají pravdu, ale podivuhodné je to, že o výšce investic věděli léta předem, sami se o tyto zakázky ucházeli, participují na celém programu a teď jej chtějí shodit ze stolu. PROČ?

Jak jsem psal jinde, implementace NIPEZ, ale nejen jeho, čehokoli průřezově všemi ministerstvy, je takový zásah do zájmů zde umístěných soutěživých politiků a úředníků, že udržet kontinuitu takového projektu je téměř nemožné, obdobné to bylo například s KIVSem.
To, co se na odboru VZ děje, je vlastně marketingová kampaň do vnitřních GOV struktur (k vnitřnímu klientu, řekli by nákupčí). Nikdo neví, kolik se bude muset ještě investovat do takovéhoto marketingu na prosazení elektronizace a jak praví marketingové přísloví: Polovina peněz se určitě vyhodí, jenže nikdo neví, která to je! Ta promrhaná polovina pak bude příležitost pro ukazování prstem.

"Dosud mi zaměstnanci ministerstva nebyli schopni sdělit, k čemu by NEN měl sloužit, jaká jsou rizika tohoto nástroje, takže jsem se rozhodla a v pátek (31.10.) jsem vydala prohlášení, že tento projekt zastavuji…," řekla nová paní ministryně 4.11. pro ČT po ani ne měsíčním působení ve funkci.

Teď by mohly následovat dvě strany o tom, jak je toto rozhodnutí nekompetentní a zbabělé …. Jestli je navíc pravdou i to, co publikuje NENEN, že MMR zadalo expertízu (termín 22.12.) na to, k čemu to celé je, tak jde jen o potvrzení této nekompetence:
............................................................................................................................................ Ministerský expertní dotaz: Je vhodnější realizovat zabezpečení elektronizace zadávání VZ v ČR:
a)        ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) centralizovaně s Národním elektronickým nástrojem (NEN) vytvořeným a provozovaným ČR (správce MMR) a doplňkově individuálními elektronickými nástroji (IEN) nebo
b)        tuto elektronizaci nechat plně na jednotlivých zadavatelích a poskytovaných službách komerčního sektoru (pouze IEN)? ....................................................................................................................................

Po stavebních zakázkách ministerstva dopravy, středočeského či jiného hejtmana a všemožných právních službách napříč ministerstvy, jsou IT projekty dalším zdrojem tunelování státních peněz. Ano, zde mají NENENi opět pravdu. Ministerští nemají specialisty, kteří by mohli soutěžit s IT firmami. Nemají specialisty, kteří by uměli kompetentně zadávat a také vyžadovat. Zákony však tímto neporušují, jsou jimi jen vlečeni.

Není pochyb, že pokud má být něco povinně (elektronické zadávání), je k tomu nutné zabezpečit prostředky, kterými se to vykoná. Pokud to nemá být povinné, ustanovené zákonem, nebude to vypovídající ani za 100 let.
Je taky pravdou, že pokud ministerští potřebovali mít dobrou evidenci o VZ, jak vždycky říkávali, tak by na to stačil vylepšený ISVZ. To platí i o nových tržištích, které tržišti nejsou, jsou jen drahými evidenčními a publikačními portály.

K závěru

Musím říct, že tu diskusi Jiří Svoboda ustál. Byl plný víry, že se nedorozumění vysvětlí a že se nakonec noví ministerští dopočítají daleko vyšších společenských nákladů, kdyby byla elektronizace VZ decentralizovaná.
Jsem zastáncem ač "rigidního“ státního řešení dostupného pro všechny (NEN) a k tomu uživatelsky propracovaných individuálních řešení (IEN). To první zajistí kontrolu a to 2. "snad" kvalitu. Pokud se první nebude rozvíjet – reagovat na kvalitu – nebude mít klienty. Pokud se druhé nebude chtít vůči prvnímu vymezit – kvalitou – nebude důvod za něj platit. Pokud bude jen jedno nebo druhé, bude to vždy dražší a v prvním případě i méně kvalitní, přívětivé. A to po úřednících nechceme. NIPEZ je dobrá koncepce, měla by být ale méně ambiciózní a přinášet jednoznačnější a transparentnější výsledky.

Po měsíci

22.1. - zdroj HN:http://archiv.ihned.cz/c1-63418040-it-projekt-po-cesku-ctyri-roky-prace-cena-pul-miliardy-osud-nejasny
....
"Nad celým projektem visí otazník ještě z jednoho důvodu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už dříve vyhlásil, že chce na svém úřadu vybudovat vlastní systém centrálních nákupů. Stejnou funkci má přitom podle dřívějšího prohlášení MMR i NEN. Pokud bude Babiš trvat na vlastním systému centrálního nákupu, bude smysluplnost NEN opět o něco víc zpochybněna."
....
A k tomu malá poznámka:

Jestliže AGF využívá know-how B2B centra (technologie tržiště Intelligo a Softender), které rozvíjí technologii e-tržišť od roku 2000 a stalo se spolu s tržištěm Allytrade nejúspěšnějšími provozovateli i prvních státních tržišť a tito řešitelé u nových tržišť neuspěli (navíc AGF má určitě tuto službu mnohonásobně levnější), není divu, že NEN nemá u ANO ustláno.


JZ

Novější příspěvkyStarší příspěvky

Řešení (software)
pro strategický nákup

e-lefant produkt krabice
Přejít na
www.e-lefant.com